Szafa kapsułowa – co to jest?

Szafa kapsułowa – co to jest?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest szafa kapsułowa? Chcesz poznać jej zastosowanie? Jeśli tak, to doskonale się składa. Poznaj zasady, według których tworzy się garderobę kapsułową. Dowiedz się, czym tak naprawdę charakteryzuje się szafa kapsułowa. 

Szafa kapsułowa

Szafa kapsułowa według dostępnej w sieci definicji to koncepcja związana z tworzeniem stylizacji modowych i sposobu kreowania wyglądu. Jej autorką jest Susie Faus, która w latach 70. ubiegłego wieku była właścicielką jednego z najbardziej popularnych butików w Londynie – Wardrobe. Stworzenie szafy kapsułowej polega na posiadaniu zaledwie kilku, niezbędnych elementów garderoby, które nigdy nie wyjdą z mody. Wśród nich znajdziemy między innymi: spodnie, płaszcze i spódnice, a ich uzupełnieniem są elementy sezonowe.

Zamysł szafy kapsułowej stał się popularny ze względu na działalność amerykańskiej projektantki. Mowa o Donnie Karan, która w 1985 zaprezentowała światu kolekcję ubrań, w której skład wchodziło tylko 7 elementów garderoby. Szafa kapsułowa została spopularyzowana w szczególności w USA i Wielkiej Brytanii. Dostępne elementy, choć na pozór ograniczają kreatywne tworzenie outfitów, pozwalają stworzyć wiele ciekawych i modnych stylizacji. Aby osiągnąć zamierzone efekty, warto zwrócić uwagę na właściwe dopasowanie kolorystyczne wszystkich elementów.

Dlaczego warto skorzystać z koncepcji szafy kapsułowej?

Dzięki szafie kapsułowej możemy mieć pewność, że zawsze znajdziemy elementy garderoby, które do siebie pasują i jednocześnie ograniczymy wydatki związane z zakupem odzieży. Wybrane przez nas elementy pozwalają na ich swobodne noszenie przez wiele sezonów. Kolekcja powinna być uzupełniona o elementy ściśle związane z daną porą roku. W ten sposób zminimalizujemy konieczność inwestowania w dodatkowe elementy i posiadanie strojów, które są przez nas noszone bardzo rzadko lub wcale. W skład kobiecej szafy kapsułowej według Foux powinny wchodzić:

  • 2 pary spodni,
  • sukienka lub spódnica,
  • kurtka,
  • płaszcz,
  • dwie pary butów,
  • dwie torby.

Wspomniana projektantka Donna Karan stworzyła kolekcję “7 łatwych kawałków”. Cel, jaki obrała kobieta, był naprawdę wymagający. Szafa kapsułowa pozwala na schludny i zawsze adekwatny do sytuacji wygląd nawet w przypadku bardzo ograniczonego budżetu.

Jakie są podstawowe zasady tworzenia szafy kapsułowej?

Jeśli chcesz stworzyć szafę kapsułową, kieruj się kilkoma zasadami. W koncepcji tej nie chodzi o odejście od charakterystycznego dla danej osoby stylu ubierania się, a wskazanie na ogromne możliwości eksperymentowania z modą. To koncepcja, która zwraca uwagę na fakt, że mniej znaczy więcej. 

Poznaj podstawowe zasady tworzenia szafy kapsułowej.

Odpowiedni wybór kolorystyki

Najprostszym rozwiązaniem jest wybór jednego lub dwóch podstawowych kolorów, które pasują praktycznie do wszystkich elementów. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na podstawowe elementy garderoby w kolorze czarnym, szarym, białym, brązowym lub granatowym. Wówczas przedmioty, takie jak płaszcze, torebki lub spodnie, powinny być utrzymane w tej kolorystyce ze względu na możliwość dopasowania ich do dodatków sezonowych. W trakcie tworzenia szafy kapsułowej warto wybrać dwa kolory akcentu. Są one jaśniejsze niż kolory podstawowe i doskonale ze sobą współgrają. W tej kolorystyce warto wybrać: topy, bluzki, sukienki, koszule i inne akcesoria. Po wybraniu maksymalnie dwóch kolorów podstawowych oraz dwóch kolorów akcentu wszystkie elementy garderoby powinny pozostawać wymienne, co pozwoli na ich doskonałe dopasowanie;

Zwróć uwagę na kształt swojego ciała i proporcje

W zależności od rodzaju sylwetki dobrym wyborem będą inne kroje odzieży. W przypadku odpowiedniego dopasowania elementów garderoby do swojego ciała, mamy gwarancję, że dana odzież zostanie z nami na długo.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*