Każdego wieczoru, przed pójściem spać przenosimy się do łazienki, czasem bardzo opornie. Utrwalone latami nawyki wymuszają na nas dokonanie wieczornych ablucji. Chociaż czynności te różnią się detalami, większość z nas myje zęby, bierze prysznic, smaruje ciało balsamem, twarz kremem, kobiety dodatkowo szczotkują włosy.
W tej części czynności pielęgnacyjnych nie ma żadnej tajemnicy, jednak gdy przeanalizuje się rutynowe działania skupione na skórze twarzy, okazuje się, że każda z kobiet stworzyła sobie własny zbiór kolejnych czynności a co za tym idzie dysponuje autorskim zestawem kosmetyków do twarzy.
Rutynowe czynności pielęgnacyjne każdego wieczoru powinny zacząć się od oczyszczenia skóry twarzy. To działanie szczególnie ważne w przypadku kobiet. Makijaż, martwy naskórek i sebum skutecznie zapychają pory i nie pozwalają skórze oddychać. Zmycie pierwszej warstwy zanieczyszczeń płynem micelarnym, mleczkiem, śmietanką, przygotowuje twarz do kolejnych czynności już bez zbioru dziesiątków substancji chemicznych obecnych w codziennych kosmetykach do makijażu.
Następnie twarz powinno się zmyć miękką wodą z dodatkiem żelu antybakteryjnego czy specjalnych preparatów zastępujących mydło. Preparat powinien być starannie dobrany do cech skóry, nie może jej ściągać tylko pomóc w oczyszczeniu i nawilżeniu.
To jedna z tych czynności, które najczęściej pomijamy, spiesząc się czy po prostu chcą skrócić codzienny rytuał. Po oczyszczeniu twarzy i zmyciu jej wodą, skóra cechuje się zaburzonym pH. Oznacza to, że tracąc swoją barierę ochronną, poddaje się negatywnym wpływom środowiska i znajdującym się w powietrzu grzybom czy bakteriom. Tonik użyty właśnie na tym etapie przywraca naturalne pH, tworzy delikatny, ochronny film.
Do tonizowania skóry twarzy najlepiej jest stosować toniki bezalkoholowe, czyli takie, które nie wysuszą skóry i nie podrażnią jej. Część kobiet, szczególnie w młodym wieku, w okresie przemian hormonalnych stosuje toniki na bazie alkoholu. Powinno się jej jednak używać niezbyt długo, by nie zaburzyć gospodarki skóry. Stosując różnego rodzaju płyny do demakijażu, warto zwrócić uwagę czy posiadają one również funkcję tonizowania skóry, jeżeli tak, wówczas można zrezygnować z oddzielnego etapu tonizowania.
Na tak oczyszczoną skórę twarzy można w końcu nałożyć krem, ale ten na noc. Następnego dnia rano powinien to być już krem dzienny, Nie zawsze wprowadzenie takiego podziału jest niezbędne, ale dla większości kobiet pożądane. Dodatkowo warto produkty zróżnicować w zależności od pory roku: zimy lub lata. Krem na noc powinien być bogatszy składnikowo, odżywczy, czasem tłusty lub przeciwzmarszczkowy. Krem na dzień musi być znacznie lżejszy, nadający się pod makijaż i nawilżający. W nocy krem zregeneruje nam skórę twarzy, odżywi ją i przywróci jej naturalne walory. Będzie też działał przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo.